Hladina testosteronu obvykle začne klesat po třicátém roce života. Ale snížení testosteronu nemusí být důsledkem jen rostoucího věku, ale i různými onemocněními, užívanými léky nebo zraněními. Pokud máme nízký testosteron, může se to projevit nejrůznějšími způsoby. Můžete pociťovat snížené libido, problémy se spaním, zhoršený psychický stav nebo i neplodnost. Jak bojovat proti nízké hladině testosteronu? Lze to hned několika způsoby.
Testosteronová terapie
Pokud lékař uvidí, že vaše hladina testosteronu je opravdu nízká, nasadí vám testosteronovou substituční terapii. V takovém případě se testosteron do vašeho těla aplikuje pomocí injekcí, gelu, náplastí nebo perorálními tabletkami. Pokud nemáte testosteron předepsaný od lékaře, můžete využít tabletky povzbuzující tvorbu testosteronu, například tablety testosteronu shop army-nutrion.cz.
Vitamín D
Podle studií je nízký vitamín D spojen s nízkou hladinou testosteronu. Proto zvyšte svůj příjem vitamínu D, například pomocí potravinových doplňků, nebo pomocí stravy. Vitamín D najdete zejména v mořských rybách, vaječných žloutcích nebo v houbách.
Tuky
Dle dalších studií může nízký testosteron způsobovat vysoký příjem tuků. Pokud si chcete udržet hladinu testosteronu v normě, snižte příjem tuků, zejména těch nasycených. Zaměřte se spíše na příjem ovoce, zeleniny a bílkovin. Když budete konzumovat tuky, vybírejte ty zdravé, například z mořských ryb, různých druhů ořechů nebo semínek.
Cvičení
Cvičení a testosteron spolu taktéž souvisí. Ti, kteří se věnují silovému trénink nebo aerobnímu cvičení, mají vyšší hladinu testosteronu než ti, kteří se nevěnují žádné pohybové aktivitě, nebo kteří jsou celkově v životě méně aktivní. Navíc, cvičení může pomoci se snížením rizika obezity, která je také často spojována s tím, že zapříčiní nízkou hladinu testosteronu.