Každý člověk, který chodí do práce, pobírá mzdu. U pohovoru vám však řekli nějakou částku a ta se ve výsledku liší? Ano, samozřejmě, protože na pohovoru se nejčastěji bavíte v hrubé mzdě, to znamená před všemi odpočty.
Zatím nevíte, jaký je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou Kalkulackacistemzdy.cz?
Hned si na tuto otázku odpovíme.
Hrubá mzda je částka, která představuje určitý hrubý výdělek. Pokud budete chodit každý den do zaměstnání a budete mít sepsanou klasickou smlouvu, budete pobírat plat. Plat se stanovuje podle složitosti vykonané práce, podle profese, kterou vykonáváte a podle dalších specifik. Nemůže být nikdy nižší, než je zákonem stanovená minimální hranice, takže ať vykonáváte jakoukoliv práci, nikdy to nemůže být méně než 15 200Kč, pro rok 2021. Tuto částku udává stát a každý rok ji může změnit. Za poslední roky se suma, vždy o pár stovek, navyšovala. Je to zákonem stanovená sazba. Na ní si názorně můžeme ukázat vzorový příklad.
Tato částka je totiž v hrubém. To samé platí například při pohovoru, kde vám nejčastěji říkají částky v hrubém. To je jakýsi základní váš plat za měsíc nebo hodinu. Jenomže váš „hrubý“ plat musí projít několika procesy. Tím hlavním je odpočet daně z příjmů, a tím dalším je pojištění sociální a zdravotní, které za vás platí zaměstnavatel a následně sociální a zdravotní za vás samotné, které je nezbytné platit ze mzdy, to udává zákon.
Ve finále to znamená, že hrubou mzdu ponížíme o zákonem zdaněné položky, o náklady na sociální a zdravotní pojištění, to jsou určitá procenta, která jsou každý měsíc stejná, a udává je právě zákon, pak vám mohou přispět formou zvýhodnění, jako je například zvýhodněná sazba na poplatníka, nebo například na studenta, na invaliditu a tak podobně. A výsledkem je čistá mzda, kterou dostanete každý měsíc nejčastěji na účet.
Abyste si nemuseli sami vypočítávat složitě výpočty své mzdy, existují na internetu kalkulačky, které to během okamžiku udělají za vás. Stačí do nich zadat výši hrubé mzdy a ony samy vypočítají výsledek, tedy čistou mzdu.